Kategorie
Branże
Wyszukiwanie Szukaj wyszukiwanie zaawansowane
Słownik branżowy

Jesteś w: www.grazka.pl / Wiedza fachowa / Słownik branżowy

     

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z Y


A

Aksamit Puszysta tkanina, produkowana pod włos. Aksamit o dłuższych, przygładzonych włosach nazywa się pluszem, zaś aksamit o włosach krótszych to utrecht. Aksamit po angielsku nazywa się velvet, po francusku velour, obie te nazwy w spolszczonej formie weszły do naszego języka i oznaczają specjalne gatunki tej materii. Grażka posiada w sprzedaży tasiemki z aksamitu jednostronne i dwustronne (tzw. aksamitki). Można je zobaczyć i zakupić w kategorii Aksamitki - regularna oferta lub w kategorii Aksamitki - końcówki magazynowe.
Alpaka Zwierzę należące do gatunku lamy, o długiej, jedwabistej sierści. Z sierści wyrabia się materię bardzo trwałą, lekką i błyszczącą.
Amazon W tym stylu eksponowana jest naturalność, a wzorem jest sylwetka dandysa lub amazonki. Niedbały styl sportowy podkreśla mieszanka wełny z bawełną. W tkaninach wełnianych najmodniejsze będą delikatne, miękkie tweedy w tradycyjnym, angielskim stylu z akcentami szorstkości. Naturalność tego trendu podkreślają dżins oraz sztruks w cienkie i grube prążki.
Angorska wełna albo pospolicie angora, ma włos długi jest delikatna i lekka jak jedwab. Najlepsza jest z kóz Hodoranych w Turcji, niedaleko miasta Angora, i z Persji.
Aplikacja Ornament wycięty w materiale naszyty lub naklejony na inny materiał, który w ten sposób tworzy tło. W ofercie Grażki znajduje się ogromna liczba apliakcji termo, naszywanych, transferów itp. Znajduja się one w kategorii Aplikacje
Ażur Ażurowa materia to tkanina przeświecająca, luźno tkana, np. koronka.

B

Bandeau Prosty dekolt przypominający formę stanika bez ramiączek, może być marszczony w celu uwydatnienia biustu. Również pasek materiału w krótkim topie lub sukience bez ramiączek.
Basics Proste, uniwersalne części garderoby, niemal do wszystkiego pasujące i dające się łatwo łączyć z innymi rzeczami.
Bawełna Miękkie włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą. Wytworzona z niej tkanina jest odporna na temperaturę, przyjazna dla skóry, elastyczna i wytrzymała oraz łatwa do czyszczenia. Można ja prać w temp. do 95° C.
Blezer Sięgająca bioder marynarka jedno- lub dwurzędowa z kołnierzem i rewersem. W wersji klasycznej ze złotymi guzikami i naszytymi kieszeniami.
Bluzka kopertowa Bluzka z wiązaniem dwuczęściowym w formie szarf. Są one krzyżowane, zawijane wokół talii i mocno zawiązywane. Ten efekt może być osiągnięty także dzięki krzyżującym się i zapiętym na guziki przodem i tyłem.
Body Z ang. ciało. W modzie oznacza wąską, przylegającą do ciała trykotową podkoszulkę lub top. Dekolt i rękawy mogą mieć różne formy.
Bombka Spódnica, przylegająca w talii, rozszerzająca się i bardzo obfita ku dołowi. Dolny brzeg spódnicy jest zakładany i wszyty pod spód.
Borsalino Typ kapelusza i firma założona w roku 1857 przez Giuseppe Borsalino w Aleksandrii, we Włoszech. Borsalino jeszcze do dziś produkuje kapelusze wysokiej jakości dla mężczyzn i kobiet. Kapelusz ten był znakiem rozpoznawczym gangsterów z lat 30- tych.
Budrysówka Sportowa, krótka kurtka dla mężczyzn i kobiet z kapturem, drewnianymi guzikami na pętelkę i dużymi naszywanymi kieszeniami, często z widocznymi szwami.

C

Cekin Cienka błyszcząca blaszka z dziurką umożliwiającą przymocowanie do materiału, stosowana w celach zdobniczych. Cekiny mogą mieć różne kolory i kształty, najczęściej są jednak okrągłe. Powszechnie używa się ich do ozdabiania ubrań, torebek, biżuterii i innych akcesoriów, najczęściej damskich i o charakterze wieczorowym. Często wykorzystywane są również jako element zdobniczy w regionalnych strojach ludowych np. w Polsce i w Hiszpanii. Współczesne cekiny są zazwyczaj robione z plastiku. Nazwa cekin pochodzi od wł. zecchino – drobnej złotej monety weneckiej bitej od XIII wieku. Ten produkt znajdziesz w naszej ofercie w kategorii Cekiny. Oferujemy min. cekiny luzem, cekiny w taśmie oraz pajety.
Coordinates Z ang. połączenie. Najczęściej blezery i spodnie lub blezery ze spódnicą. W zestawieniu można użyć również kelnerskiej kamizelki.

D

Dandys Bardzo zadbany i znający się na aktualnej modzie mężczyzna z XIX wieku, elegancki i szykowny.
Dekatyzacja Poddawanie tkaniny działaniu gorącej lub zimnej wody lub pary wodnej. Proces ma na celu wykurczanie włókien, co w efekcie stabilizuje jej wymiar. Dzięki temu wyrób gotowy nie będzie się wykurczał podczas używania
Denim Wytrzymała tkanina bawełniana, głównie na odzież dżinsową. Wątek - nitka o układzie wzdłuż tkaniny - jest niebieski lub innego koloru, osnowa - nitka o układzie poprzecznym – prawie biała. Waga materiału podana jest w uncjach.
Deseń Z fr. dessein: rysunek, w zakresie mody najczęściej wzór haftu lub tkaniny. Deseń dla historii kostiumu ma ogromne znaczenie, gdyż często pozwala odgadnąć z dużą dokładnością czas powstania materii. Owoc granatu wskazuje na włoski renesans, całujące się gołąbki na Ludwika XV, pszczoły na okres Napoleona. W tkaninie europejskiej deseń czerpał pomysły najczęściej z przyrody.
Devoé Z fr. słowo oznacza „zniszczony” – określa luksusowe tkaniny, których powierzchnia jest częściowo trawiona kwasem lub opalana dla zyskania efektu dekoracyjnego.
Drelich Gruba, gęsta i mocna tkanina o splocie ukośnym lub atłasowym, wyrabiana z bawełny, lnu bądź pół-lniana, używana na ubrania robocze, ścierki, ręczniki, pokrowce, rolety itd. Etym. - nm. Drillich 'parcianka, drelich'.
Dzianina Wyrób włókienniczy powstały przez tworzenie rządków lub słupków połączonych ze sobą oczek. Przędza w dzianinie ma bardzo duże wrobienie, dzięki czemu dzianina posiada właściwości elastyczne (rozciągliwość we wszystkich kierunkach). Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na maszynach saneczkowych bądź na osnowarkach jednej lub wielu osnów. Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste, ażurowe, fakturowane także z okrywą włókienną. W przeciwieństwie do tkanin, dzianiny rzadko trafiają do sprzedaży w metrażu i są w większości konfekcjonowane. Dlatego producent dzianin musi posiadać dodatkowo dział szwalni.
Dzianiny Wyroby wykonane sposobem domowym, przy użyciu dwóch lub więcej prostych drutów stalowych, aluminiowych czy nawet prętów z tworzywa sztucznego ewentualnie drewnianych patyczków tzw. robótki na drutach. W ten sposób wykonywano dzianiny już w starożytności. Podstawowymi cechami dzianin są: duża elastyczność, rozciągliwość we wszystkich kierunkach, miękkość, przewiewność.

E

Efekt zużycia Efekt bardzo często stosowany w przypadku dżinsów. Used oznacza, że materiał wygląda, jakby był używany lub sprany.
Egzotyczne motywy/wzory Najczęściej bardzo dekoracyjne desenie i motywy z egzotycznymi kwiatami, liśćmi i zwierzętami.
Elastyn Nazwa wspólna dla elastycznych włókien z poliuretanu, które nadają tkaninom elastyczność i zmniejszają gnietliwość. Elastan nigdy nie jest przerabiany pojedynczo, lecz zawsze w połączeniu z innymi materiałami. Najpopularniejsza z nich to lycra.Tkaniny z elastanem są określane jako strecz.

F

Faux-Uni Wielobarwne tkaniny o tak drobnym wzorze, że na pierwszy rzut oka wydają się jednokolorowe.
Fil-à-fil Rodzaj materiału tkanego dwoma nićmi osnowy w różnych kolorach w celu uzyskania charakterystycznego efektu wielobarwnego. (nazywana także „end-on-end”).
Five Poczet Sportowe spodnie i jeansy bez fałd z dwiema kieszeniami z przodu i z tyłu oraz z małą kieszonką na pieniądze z przodu. Klasyczna forma jeansów.
Flanela Miękka włochata tkanina wełniana lub bawełniana, strzyżona z obu stron, używana na odzież bezpośrednio dotykającą ciała i w stroju sportowym. Dobrze zabezpiecza od chłodu, ale niezbyt wytworna.
Flausz Tkanina z przędzy luźno skręconej o splocie skośnym, produkowana z włosem. Zastosowanie: płaszcze i kurtki zimowe.
Flizelina (niem. Vlieseline) Rodzaj włókniny powstały przez termiczne połączenie włókien syntetycznych lub ich sklejenie. Stosowana w krawiectwie do usztywniania i modelowania kształtu wyrobów odzieżowych (bluzek, marynarek, żakietów). Flizeliny odzieżowe pokryte są pastami termoplastycznymi (zwanymi klejami) nanoszonymi w postaci punktowej lub proszkowej. Masy te mają niski poziom topliwości (ok. 100 °C). Flizelina zastąpiła tzw. włosiankę wykonywaną z włosia końskiego i przędzy lnianej. Flizeliny bez-klejowe w mniejszym stopniu służą do podszywania elementów odzieży, zwykle stosuje się je jako podkład przy haftowaniu wyrobów gotowych i półproduktów. Masy termoplastyczne występują w dwóch rodzajach użytkowych: odpornych na pranie wodne (znacznie tańsze) oraz przeznaczonych do odzieży czyszczonej tylko chemicznie. Naszą ofertę tego typu produktów znajdziesz w kategorii Włókniny
Frotte Tkanina o niespokojnej, karbowanej powierzchni z nitką frotte w osnowie.

G

Gabardyna Tkanina o splocie skopanym, gęsta i trwała, o charakterystycznych cienkich, skośnych prążkach, może być bawełniana, wełniana lub ze sztucznego jedwabiu. Używana na ubrania sportowe, garnitury, mundury i płaszcze przeciwdeszczowe.
Gaza Delikatna tkanina w formie sieci z różnych przędz, stosowana często jako materiał nośny do delikatnych ubrań robionych na drutach.
Glencheck Na powierzchni o drobnych wzorkach podłużne i poprzeczne paski tworzą kratkę. W miejscach skrzyżowań powstają małe krateczki, często w formie pepitki.
Gros 1 gros = 144 szt. Gros to inaczej tuzin tuzinów. W tej jednostce miary najczęściej sprzedajemy Guziki
Guzik Guzik to element ubioru służący do zapinania np. płaszcza, swetra czy spodni. Najczęściej w kształcie koła, wykonany z plastiku, metalu lub z innych tworzyw.
Rozmiary guzików często podaje się w tzw. angielskich liniach. Jedna angielska linia to 1/40 angielskiego cala. Dokładnie 0,635 mm. Powszechnie przyjęte rozmiary to 16”=10.16mm, 18”=11.43mm, 20”=12.7mm, 22”=13.97mm, 24”=15.34mm, 26”=16.51mm, 28”=17.78mm, 30”=19.05mm, 32”=20.32mm, 36”=22.86mm, 40”=25.4mm, 44”=27.94mm, 48”=30.48mm, 52”=33.02mm, 54”=34.29mm, 60”=38.10mm

H

Haft krzyżykowy Rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. krzyżyki. Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk).
Haft łańcuszkowy Haft składający się z pętelkowych ściegów, połączonych ze sobą jak ogniwa łańcucha. Stosowany do ornamentów linearnych.
Haft richelieu Biały haft z dzierganymi, ażurowymi kompozycjami zapełnionymi słupkami, pajączkami, umieszczanymi na wyciętej pod nimi tkaninie.
Hawajskie wzory Kolorowe, krzykliwe desenie, przypominające foklor hawajski (idylliczne sceny lub kwiaty tropikalne).

I

Intarsja W dzianinach określenie na wrabiane fantazyjne, kontrastujące motywy.
Interlock Bardzo delikatne wyroby dziergane o dwustronnym prawym ściegu.

J

Jedwab Tkanina uzyskiwana z oprzędu gąsienicy jedwabnika.
Jedwab Shantung Gruba tkanina z dzikiego jedwabiu o nieregularnych zgrubieniach w wątku.
Jersey Cienka dziana tkanina bawełniana, wełniana, jedwabna lub z włókien sztucznych.
Jersey matte Matowa dzianina z cienkiej, mocno skręconej przędzy krepowej, używana na obcisłe stroje wieczorowe.

K

Kaszmir Kraina w północnych Indiach, słynie z hodowli cienkowłosych kóz, z których wełny wyrabia się najdroższe na świecie kaszmirskie szale. Były one tkane ręcznie wełną wielobarwną we wzory palm. We Francji wyprawa Bonapartego do Egiptu spowodowała modę szarf i kaszmirowych szalów, już nie tak dobrych, ale jeszcze ogromnie drogich. Wnet oczywiście powstała tu fabryka produkująca kaszmir lżejszy, tańszy, o bardziej regularnych wzorach.
Koronka Wyrób sztuki użytkowej, często o dużych walorach artystycznych. Jest to rodzaj ażurowej plecionki z nici (najczęściej bawełnianych lub lnianych, czasem metalowych). Ze względu na sposób wykonania i wygląd dzielimy koronki na: szydełkowe – wykonywane szydełkiem, igłowe – wykonywane poprzez osnuwanie nici na kawałku tkaniny, którą po wykonaniu wzoru usuwa się, klockowe – wykonywane za pomocą nici nawiniętych na specjalne klocki, przeplatanych i wiązanych w odpowiedni sposób, siatkowe – wytwarzane przy użyciu sztabki i specjalnej igły, a następnie w zależności od wzoru cerowane, frywolitki – wyrabiane za pomocą czółenka lub igły, teneryfowe – wykonywane przy użyciu specjalnej foremki i igły. Wszystkie opisane typy koronek produkuje się obecnie maszynowo na skalę przemysłową. Ofertę na te produkty znajdziesz w kategorii Koronki
Kurtka oficerska Kurteczka ze stójką i dwurzędowym zapięciem na guziki (bez rękawów lub z długim rękawem).
Kurtka w stylu Caban Krótka kurteczka, najczęściej wykonana z surowych materiałów wełnianych, często z zapięciem dwurzędowym.

L

Legginsy Rajstopy bez stopek, które można wkładać pod krótkie spódniczki dżinsowe lub krótkie warstwowe spódnice.
Loden Tkanina wełniana podobna do sukna, z długim włosem, ciepła i nie przepuszczająca wody.

M

Makrama Jest to stara sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać kwietniki, naszyjniki, makaty ścienne, nawet torebki i plecaki. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu. Popularne kilka lat temu wśród młodzieży były meksykanki zwane też bransoletkami przyjaźni są właśnie przykładem zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia bransoletek z muliny.
Malines Delikatna koronka klockowa. Nazwa pochodzi od nazwy francuskiej miejscowości Mechelen – (Malines’) w północnej Belgii. Na tiulowym tle naniesiony jest wzór kwiatowy z lnianych, białych nici. Koronki tego typu produkowane były w XVII i XVIII wieku.
Masa perłowa /macica perłowa Wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów i ślimaków np. perłopławów, używana jako tworzywo dekoracyjne.
Materiały powlekane Tkaniny powleczone warstwą chemiczną (np. poliuretanu lub teflonu) ze względów estetycznych (latex lub imitacja skóry) lub praktycznych (większa odporność na plamy lub warunki atmosferyczne).
Materiały wypalane Tkanina, na którą wzór został naniesiony przez użycie żrącej pasty (nadruk jest częściowo przezroczysty).
Mereżka Jest techniką haftu ażurowego i polega na tym, że wysnuwa się nitki z tkaniny zawsze w jednym kierunku. Przed wycięciem nitek należy dokładnie obrębić brzegi z obu stron okrętką. Brzegi mereżki, gdzie nitki nie będą wycinane, obszywa się różnymi ściegami powodującymi podzielenie nitek na pęczki. Ściegi używane do obrzucania brzegów mereżki to: ażurek ściągany, piłeczka, ścieg obrębkowy.
Moleskin Tkanina bawełniana o splocie atłasowym, po prawej stronie podobna do aksamitu, w lżejszym wykonaniu (tzw. skóra ang.), używana na ubrania sportowe i chłopięce oraz na spodnie robocze, w cięższym (tzw. skóra nm.) na obicia siedzeń samochodowych.

N

Norweskie wzory Ścieg włóczkowy dwu lub różnokolorowy z motywami śnieżnych kryształów, reniferów, choinek itp.
Nylon Określenie dla poliamidu 6.6. początkowo nazwa pończoch i rajstop.

O

Outfit Z ang. ubiór. Oznacza w modzie kompletną kreację, skompletowany ubiór.

P

Płótno Gładka tkanina lniana, konopna lub bewełniana o najprostszym splocie, wyrabiana dawniej w warsztacie domowym. Płótno żaglowe to tkanina z nici konopnych, mocna i ciężka, nie przepuszczająca wody.
Poliamid Bardzo wytrzymałe włókno chemiczne trudno zwilżalne (bardzo łatwo wysychające), niegniecące, łatwe w pielęgnacji, lecz niezbyt odporne na światło (może żółknąć).
Poliester Włókno chemiczne trudno zwilżalne (bardzo łatwo wysychające), niegniecące i łatwe w pielęgnacji.
Przędza Wyrób włókienniczy powstający przez skręcenie pasma włókien w procesie przędzenia. Przędzenie może być wykonywane chałupniczo (ręcznie) lub przemysłowo w przędzalni (mechanicznie). Przędza jest półproduktem do produkcji tkanin, dzianin, koronek, plecionek, lin, nici itp.

R

Raglan Początkowo angielski płaszcz męski, zwykle nieprzemakalny, sportowy i na złą pogodę. Ma wygodny, luźny krój; szeroki rękaw w górnej części doprowadzony jest aż do kołnierza i tam dopiero pod nim wszyty. Kieszenie bez klapek.
Rurki Opis kroju spodni, które są bardzo wąskie od bioder aż do kostek.

S

Sanforyzacja Jej celem jest zminimalizowanie rozciągliwości tkanin podczas użytkowania. Procesowi poddawane są tkaniny lniane oraz bawełniane, które przepuszczone zostają przez maszynę – składająca się m.in. z podgrzewanego bębna obłożonego gumą oraz urządzeń prostujących i stabilizujących tkaninę. Nazwa procesu pochodzi od nazwiska wynalazcy Stanforda L. Cluett’a.
Satyna Gładka, lejąca i błyszcząca tkanina imitująca atłas. Jedna jej strona jest matowa, a druga lśniąca. Z reguły wykonana jest z lnu lub bawełny, czasem z dużą domieszką włókien syntetycznych.
Spodnie Capri Wąskie spodnie do łydek lub za kolana z krótkimi bocznymi rozcięciami na nogawkach. Swój początek wzięły w latach 50-tych.
Spodnie cargo Szerokie spodnie w stylu ubioru robotników (workswear). Typowe są tu naszyte na nogawkach duże kieszenie.
Sportswear Wygodna, lekka odzież domowa lub sportowa.
Spódnica tulipan Spódnica z akcentem na biodra, która zwęża się w kierunku dolnego brzegu.
Strecz Elastyczne materiały, które poprzez połączenie cieniutkich włókien elastycznych i nieelastycznych utrzymują rozciągliwość. Tkaniny te mogą być rozciągliwe wzdłuż, wszerz lub w obie strony (te są najdroższe).
Styl casual Z ang. wygodny. W przeciwieństwie do ubioru formalnego styl casual to wygodne, niezobowiązujące, ale nie niedbałe ubranie.
Styl city Elegancko-sportowy styl nadający się do miasta i pracy.
Styl empire Sukienka z podniesioną talią, podkreślająca biust, często z głębokim dekoltem. Podwyższona talia zaakcentowana jest dodatkowo paskiem lub szeroką taśmą.
Styl Etno Ubranie naśladujące stroje z dalekich krajów w typowe dla tych regionów wzory i kolory.
Styl folklorystyczny Ubiór z elementami folklorystycznymi.
Styl koszulowy Bluzki, sukienki i marynarki, przypominające formą i detalami klasyczne i sportowe koszule męskie.
Styl warstwowy W ostatnich latach wylansowany przez Kate Moss - za sprawą kilku jej fotografii, które ukazały się w gazetach. Ten styl to kombinacja kilku części garderoby. Na przykład bluzka bez rękawów, a na to inna podkoszulka lub sweterek (najczęściej wzorzysty), a do tego dżinsy-rurki.
Sutasz Sutasz - ozdobny, mocny poprzez swoją konstrukcję sznureczek wiskozowy - łatwy do naszycia przez wyraźne wgłębienie biegnące przez środek wyrobu.
Zastosowanie: zdobienie odzieży, zwłaszcza dziecinnej, wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze jak makramy, ozdobne siatki itp.
Szewbandy Szewbandy to wszystkie taśmy skośne z nitką lub tasiemką służące do stabilizacji pach i dekoltów. W naszej ofercie szewbandy znajduja się w kategorii Taśmy w podkategorii Taśmy stabilizacyjne.
Sztruks Również kord, prążkowana tkanina bawełniana najczęściej z dodatkiem włókien sztucznych. Prążki mogą być różnej szerokości.
Szyfon Przejrzysta tkanina o splocie płóciennym. Jest cienka, lekka, delikatna. Używana na szale, suknie wieczorowe i bluzki.
Szyfon Cienka, bardzo lekka i przeźroczysta tkanina, wykonana z jedwabiu i sztucznych włókien, szorstka w dotyku.

Ś

Ścieg wiedeński Ścieg wiedeński przebiega od pachy półkoliście przez pierś aż po brzeg. Dzięki tej technice kroju uzyskuje się dopasowaną do figury formę żakietów, płaszczy lub sukienek. Nazywany również ściegiem bocznym.

T

Tafta Tkanina jedwabna, sztywna, po obu stronach jednakowa. Nadaje się na sukienki szerokie, kloszowe, raczej strojne niż praktyczne.
Tiul Delikatna ażurowa tkanina o malutkich dziurkach w formie sześciokąta.
Tunika Długa do bioder t-shirtowa bluzka, często z bocznymi rozcięciami.
Tweed Materiał wyglądający na ręcznie tkany o niespokojnej powierzchni.

U

Unisex Zniesienie różnic między wyglądem męskim i damskim (np. spodnie u kobiet i spódnice u mężczyzn).
Uszatka Czapka z ochroną uszu, często podbita futrem.

W

Watolina Wyrób włókienniczy stosowany do ocieplania odzieży zimowej (kurtek, płaszczy).
Welwet Z ang. określenie aksamitu na prawdziwe i sztuczne aksamity.
Wełna merynosowa Delikatna, miękka wełna owcza o mocno skręconych włóknach. Ze względu na swoją szczególną delikatność jest to wełna o najwyższej jakości. Charakteryzuje się równomiernością, elastycznością i lekkością.
Wełna owcza Miękka, cienka wełna z pierwszego strzyżenia młodych, sześciomiesięcznych owieczek.
Winyl Winyl to nie tylko „czarne złoto“, z którego produkowano niegdyś płyty, jest to także określenie na sztuczną skórę na bazie syntetycznej, charakterystyczną dla mody lat 60-tych i 90-tych, stosowaną również do produkcji odzieży dla płetwonurków lub surferów.
Włosianka Sztywna tkanina z wątkiem z końskiego włosia lub żyłki poliamidowej i bawełnianą osnową. Stosowana w krawiectwie do usztywniania klap marynarek, żakietów, kołnierzy, mankietów, części przednich.
Woal Cieniutka i przezroczysta tkanina, jeden z najdelikatniejszych materiałów na koszule i bluzki. Pomimo swojej delikatności dobry woal jest bardzo wytrzymały i nie gniecie się.
Wypustki Wąskie ozdobne paski w kolorach i tkaninach kontrastowych, służące do obszywania kantów i zaakcentowania szwów.
Wzór gobelinowy Klasyczne, konserwatywne wzory w wyblakłych kolorach w stylu starych dywanów. Inne określenie to wzór haftowany.
Wzór ikat Geometryczny wzór tkacki pochodzenia indonezyjskiego z konturami sprawiającymi wrażenie wykrzywionych i wystrzępionych.
Wzór paisley Inaczej: wzór turecki, orientalny deseń w formy kwiatowe kształtu nerki lub palmy.
Wzór ryżowy Wzór w dzianinach w formie małych plastycznych ziarenek.

Z

Zakładki Bardzo wąskie pikowane fałdy służące jako element dekoracyjny.
Zamsz Zwany również irchą lub skórą jelenią to niezwykle miękka i rozciągliwa skóra. W dotyku przypomina sukno; odporna na wilgoć, może być prana w wodzie z mydłem i ostrożnie czesana za pomocą specjalnej gumki lub szczotki drucianej.
Zaszewka Zaszewki to ostębnowane falbanki w formie klinów. Mogą one mieć jeden lub dwa szpice. Służą do formowania i modelowania odzieży. O kroju ubrania decydują długość, szerokość i szpic zaszewki.
Zefir Delikatna błyszcząca tkanina bawełniana w splocie płóciennym na bluzki i sukienki.

Y

Yard 1 Yard ≈ 0,9144 mb. Z naszej oferty najcześćiej sprzedajemy w tej jednostce miary taśmy ozdobne